Obraz blog

Artykuł odpowiada na pytanie jakie czynniki decydują o cenie strony internetowej oraz podaje podstawowe ceny wykonania takiej usługi.

Z kosztem strony internetowej jest jak z kosztami zakupu lub budowy domu. Zależy to od naprawdę dużej liczby czynników. Domy mogą być nowe lub wiekowe, zabytkowe, nowoczesne, duże lub małe. Tak samo strony WWW: wizytówki, portale, reklamowe, kontaktowe, serwisy CMS i tak dalej.

Dobrze jest ustalić, czego naprawdę potrzebujesz i co chcesz zamieścić na stronie. Wtedy firma zajmująca się tworzeniem witryn przedstawi Ci dokładny cennik. Do elementów często publikowanych na stronach internetowych trzeba zaliczyć w szczególności:

 • Informacje o firmie
 • Informacje o ofercie
 • Galerie zdjęć
 • Formularz kontaktowy
 • Mapa dojazdu i dane kontaktowe

Elementy te należy traktować jako obowiązkowe. Należy przyjąć założenie, że każda strona firmowa powinna je zawierać. Czasem dodaje się dodatkowe moduły lub detale, które mogą podwyższyć koszty wykonania strony internetowej: animowane slajdery, filmy video, panel CMS.

Podstawa to pomysł na stronę. Czasem niepotrzebnie chcemy uruchomić potężne portale, a tak naprawdę do prowadzenia biznesu i pozyskania klientów wystarczy strona typu wizytówka, gdzie przedstawimy informacje o swojej działalności i zachęcimy do kontaktu. To dużo lepsze rozwiązanie od zamawiania strony z aktualnościami i galeriami, których właściciel nie będzie potem aktualizował. Moim zdaniem dobra strona przekazuje konkretne informacje, czasem w niewielkiej liczbie zakładek. Jest dużo lepsza od rozbudowanego portalu, który ma w menu 100 elementów, ale większość pustych.

Strona statyczna, a dynamiczny CMS

Możemy umownie podzielić strony WWW na dwa rodzaje:

 • Statyczna
 • Dynamiczna (CMS)

Strona statyczna wszystkie treści ma zapisane w plikach HTML. Można powiedzieć, że treści te są z góry określone. Aby je zmienić lub zaktualizować trzeba edytować te pliki. Zwykle wykonuje to programista lub osoba, która ma doświadczenie z językiem HTML.

Strona dynamiczna (CMS) treści pobiera z bazy danych. Można je zmieniać logując się do panelu administracji treściami. Aktualizację treści może wykonać każdy, ponieważ oparta jest ona o formularze. Nie trzeba znać się na programowaniu.

W zależności od potrzeb w pewnych sytuacjach lepsze są strony statyczne, które są tańsze. W innych sytuacjach lepsze są strony dynamiczne, zwłaszcza przy częstej aktualizacji treści.

Złym pomysłem jest zamawianie strony dynamicznej dla witryny, która ma być wizytówką firmy. Tutaj lepsza jest strona statyczna. Z kolei dla strony szkoły lub urzędu lepsza jest strona dynamiczna.

Strona mobilna i responsywna

W firmie WebInspiracja każda tworzona strona internetowa jest przyjazna dla urządzeń mobilnych. Poprawnie działa na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i smartfonach. Klient nie musi dopłacać dodatkowo za stronę mobilną. Trudno powiedzieć jak działają inne podmioty - być może za dostosowanie strony do urządzeń o małych ekranach każą sobie dopłacać. Warto oto odpowiednio wcześniej dopytać.

Nie wiem jaki rodzaj strony mnie interesuje?

Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z potencjalnym wykonawcą, np. firmą WebInspiracje. Wspólnie ustalimy optymalne rozwiązanie. Profesjonalna firma poda Ci cenę wykonania strony przy pierwszym kontakcie. W ten sposób możesz odróżnić uczciwe firmy od kombinatorów.

To ile kosztuje ta strona internetowa?

Wiemy już, że najważniejsze jest określenie potrzeb. Wtedy firma zajmująca się wykonywaniem stron internetowych może podać cenę oraz czas trwania prac. Każda firma ceni swoją pracę inaczej. Możemy przedstawić następujące ceny (wszystkie zawierają projekt graficzny i przyjazny program dla wyszukiwarek) profesjonalnej strony internetowej:

 • Prosta strona firmowa, wizytówka, biznesowa: od 600zł
 • Rozbudowana strona, wiele pod-stron, wiele modułów: od 1200zł
 • Strona z systemem CMS, od 1500zł
 • Bardzo rozbudowana strona z systemem CMS: od 2000zł

Należy pamiętać, że podane ceny nie stanowią oferty i są jedynie cenami orientacyjnymi. Dokładna cena zależna jest od specyfikacji strony. Możecie Państwo zapytać o cenę Waszej strony kontaktując się z firmą WebInspiracje lub wypełniając formularz wyceny strony (znajduje się pod tym artykułem).

Dlaczego warto zamówić usługę w profesjonalnej firmie?

W cenie usługi nie tylko otrzymujesz samą stronę, ale wiele dodatkowych korzyści. Można do nich zaliczyć (na przykładzie firmy WebInspiracje):

 • Piękny projekt graficzny strony internetowej oparty o Twoje zdjęcia lub zakupione w agencjach fotograficznych
 • Optymalizacja strony SEO i przyjazność dla wyszukiwarek
 • Serwer i wszystkie usługi, które są potrzebne do funkcjonowania strony
 • Opieka nad stroną i gwarancja, że będzie działała poprawnie
 • Aktualizacja Twojej strony lub pomoc w jej prowadzeniu
 • Kopia bezpieczeństwa (tzw. backup)

Wyszukaj artykuły po tagach:


Proponowane podobne artykuły:

Wycena strony internetowej

Wycena jest darmowa

Wycena strony

Jeżeli chcą otrzymać Państwo indywidualną wycenę Waszej strony, prosimy wypełnić formularz.