Obraz blog

W tym artykule opisuje problem podwójnej domeny i przekierowania 301. Te techniczne elementy mają kolosalne znaczenie dla pozycjonowania strony internetowej. Nawet jeżeli nie Ty zajmujesz się serwerami, to koniecznie przeczytaj ten tekst i przekaż link do niego swojemu usługodawcy.

Możesz w ten sposób poprawić pozycjonowanie swojej strony i jej ocenę przez robota wyszukującego Google lub innych wyszukiwarek.

Dlaczego dwie domeny i jedna strona to może być błąd?

Często właściciele stron internetowych kupują dwie domeny licząc na to, że więcej adresów nie tylko podkreśla ich profesjonalizm, ale też może poprawić pozycjonowanie i ściągnąć na stronę osoby, które np. wpiszą różne frazy wyszukiwania (być może jedna z tych fraz podpasuje do adresu). Jest w tym logika, ale twórcy wyszukiwarek doszli do wnioski, że jest to zwyczajne dublowanie treści. Zapamiętaj to: jedna strona dostępna pod dwoma adresami, to dla wyszukiwarek dublowanie treści, a wyszukiwarki cenią sobie treści unikalne. Jeżeli Twoja treść jest dublowana, to jest kopią, plagiatem itp. Musisz przyznać, że i w tym logika jest.

Dlatego np. dwie domeny wskazujące na jedną stronę i tym samym jedną treść, to błąd, dublowanie treści i na pewno gorsza ocena w wyszukiwarce.

A co z problemem wyrażenia WWW przed nazwą domeny? Co to jest przekierowanie 301?

Pewnie zauważyłeś, że Twoja strona internetowa poprawnie działa dla takich adresów (przykład dla firmy WebInspiracje):

  • www.webinspiracje.pl
  • webinspiracje.pl

Słowem strona działa dobrze z wyrażeniem WWW na początku adresu i bez niego. Wiesz, że dla Google to dwie różne strony? Dla Google takie adresy, to dwie różne strony internetowe, czyli dublowanie treści.

Na szczęście można to łatwo naprawić. Wystarczy w pliku.htaccess wpisać następujące instrukcje i ustawić przekierowanie 301:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.webinspiracje.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://webinspiracje.pl/$1 [R=301,L]
Ten przykład sprawi, że każdy adres z przedrostkiem WWW zostanie automatycznie zamieniony na identyczny, ale bez wyrażenia WWW na początku. Ty, albo firma, która prowadzi Twój serwis powinna tam wpisać Wasze domeny. Plik .htaccess steruje działaniem Twojej strony. Z jego pomocą można zmieniać mnóstwo ustawień, ale zasada jego działania nie jest tematyką tego artykułu.

W dokumentacji Google czytamy:

Kod stanu 301 oznacza, że strona została na stałe przeniesiona do innej lokalizacji.

Czyli wyszukiwarka nie potraktuje tego, jak dublowanie treści, tylko jej przeniesienie na nowej miejsce. Jest to też sposób na użycie kilku domen. Można dla nich ustawić przekierowanie 301 i w ten sposób Google uzna, że strona dostępna wcześniej pod kilkoma adresami, została na stale przeniesiona do wybranej lokalizacji i nie potraktuje wielu adresów jako kopie stron.

Jeżeli Twoją stronę wykonała firma WebInspiracje, to zadbaliśmy o odpowiednie zapisy w pliku serwera i ustawienie przekierowania dla Twojego adresu. Jeżeli sam prowadzisz swoje strony lub zajmuje się tym inne firma, to zapytaj, czy ustawiła ona odpowiednio przekierowanie 301, aby nie dyblować Twojej strony w myśl zasady przedrostka WWW.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w poradniku Google.


Wyszukaj artykuły po tagach:


Proponowane podobne artykuły:

Wycena strony internetowej

Wycena jest darmowa

Wycena strony

Jeżeli chcą otrzymać Państwo indywidualną wycenę Waszej strony, prosimy wypełnić formularz.