Obraz blog

W artykule odpowiadam na pytanie jak ważne jest opłacenie domeny w wymaganym czasie. Małe gapiostwo może mieć katastrofalne skutki.

Własna domena jest bezcenna. Zwykle opisuje ona nazwę naszej firmy lub branżę, w której działamy. Rynek domen jest potężny. Trudno powiedzieć ile domen dziennie kupują Polacy, ale jest to na pewno ogromna liczba. Coraz chętniej robimy zakupy w Internecie i szukamy tu ciekawych informacji. Siłą rzeczy coraz trudniej znaleźć atrakcyjną i wolną nazwę domeny, a posiadanie strony internetowej to obowiązek.

Pilnuj terminu płatności domeny Przegapienie terminu opłaty za domenę może mieć wiele konsekwencji.

W Polsce działa wiele firm o takich samych nazwach. Przedsiębiorca, który kupi jako pierwszy domenę z nazwą popularnej firmy ma przewagę nad konkurencją. Nie tylko może uruchomić stronę z adresem pasującym do jego nazwy, ale też, co warto wiedzieć: wypozycjonuje swoją stronę dla słów popularnych dla konkurencji o takiej samej nazwie. Jeżeli w powiecie działają dwie firmy o podobnej nazwie, to ta firma, która ma stronę i ciekawą domenę może podebrać klientów rywalowi.

Przykładem popularnych nazw firmy są przedsiębiorstwa nazywane od imienia właściciela: Tomex, Marex itp. Tak na szybko znalazłem ponad 700 firm o takich nazwach. Wyobrażacie sobie jak trudno kupić domenę z danymi takiej firmy? Wiele ciekawych opcji już jest zajętych.

Teraz przeanalizujemy przypadek, w którym właściciel cennej domeny przegapił termin jej płatności. Co wtedy? Wtedy domena staje się wolna, czyli może kupić ją każdy. Dla popularnych nazw firm można zaryzykować twierdzenie, że natychmiast po zwolnieniu popularnej domeny jest ona kupowana przez konkurencję. Terminy ważności domen są publiczne. Uwierzcie, że jest mnóstwo osób, które znają termin ważności Waszego adresu i tylko czekają na to, aż zapomnicie opłacić Wasze domeny. Konkurencja może uruchomić stronę pod wcześniej przez Was używanym adresem. Jak zareagują wtedy klienci?

Przegapiony termin, co wtedy?

Jeżeli nie załaciliśmy w terminie domenty, to warto kolejno wykonać następujące kroki:

  • Trzeba ekspresem kontaktować się z firmą, która sprzedała nam domenę i zapytać, czy można jeszcze opłacić zaległy rachunek. Na szczęście zdarza się, że domeny dopiero po kilku dniach od przeterminowania opłaty stają się wolne.
  • Jeżeli nie można zapłacić zaległego rachunku, spróbujemy sami kupić jeszcze raz tę domenę. Możemy mieć szczęście i w ten sposób uratować sytuację.
  • Jeżeli okaże się, że domena została już kupiona, to warto spróbować skontaktować się z jej nowym właścicielem i zaproponować odkupienie domeny. Niestety wiąże się to zwykle z ogromną opłatą, czasem 10-krotną większą niż roczne opłacenie domeny. Niestety, taka jest brutalna prawda. Na rynku działają firmy, które kupują (zwykle w promocji) przeterminowane domeny i próbują je odsprzedać ich poprzednim właścicielom.

Domenę zawsze opłacajcie jak przyjdzie pro-forma

Sprzedawcy domen na ok 14 dni przed terminem ważności domeny wysyłają pro-formy. Nie wolno odkładać terminu płatności. Domeny radzę opłacać od razu. Wtedy nie martwimy się o przeterminowanie opłaty. Wiele osób ma zwyczaj opłacania rachunków w ostatnim możliwym terminie. W przypadku domen to zły pomysł. Często zdarza się, że właściciele stron WWW zapominają o pro-formach domenowych i robi się problem.

Na szczęście wielu sprzedawców domen wysyła na ok. 3 dni przed terminem ważności wiadomość SMS z przypomnieniem o konieczności opłacenia pro-formy. Tutaj warto pamiętać, że ten sms jest wysyłany na numer telefonu podany przy rejestracji domeny. Nader często zdarza się, że numer ten już nie działa (np. domena ma 10 lat, a właściciel domeny zmienił numer telefonu). To też idzie naprawić zmieniając dane abonenta w panelu zarządzania domeną.

W wakacje trzeba uważać najbardziej

Najtrudniejszą sytuację mają właściciele domen, które zostały upłacone w okresie wakacyjnym. Wyjeżdżając np. na 3-tygodniowy urlop możemy po powrocie do biura zorientować się, że nasza strona nie działa, a domena ma już innego właściciela.

Przede wszystkim musimy znać termin (chociaż miesiąc), w którym co roku domena jest opłacana. Pozwoli to nam uniknąć wielu problemów. W naszej firmie pilnujemy tego, aby klienci znali terminy opłacenia swoich domen. Zwykle 30 dni przed terminem płatności wysyłamy do klientów e-mail z informacjami o tym, że w najbliższym czasie konieczne będzie opłacenie adresu ich strony WWW oraz informujemy kiedy mogą spodziewać się pro-form do zapłaty.

Domena jest ważniejsza niż strona internetowa

Domena jest cenniejsza niż strona internetowa. Stronę można zmienić, zaktualizować, wykonać od nowa. Utraconej domeny możemy nigdy nie odzyskać. Domena ta może zostać legalnie zakupiona przez konkurencję i pracować na rachunek kogoś innego. Adres Twojej strony internetowej klienci zwykle znają na pamięć: jak zareagują kiedy okaże się, że witryna nie działa?

Adres strony jest pamiętany przez wyszukiwarki. Jest na Twoich wizytówkach, w katalogach reklamowych, na formach internetowych. Tracąc domenę, tracisz wszystko to, co dla swojej firmy zbudowano w Internecie. Odbudowa marki budowanej latami może być niemożliwa.

Jeżeli przez jakiś czas nie chcesz prowadzić strony (co jest rozwiązaniem złym, ale zdarza się), to nigdy nie wolno dopuścić do sytuacji utraty domeny. Warto opłacać domenę nawet w okresie przejściowym. Uruchamiając ponownie stronę, można ją udostępnić pod znanym wszystkim adresem.


Wyszukaj artykuły po tagach:


Proponowane podobne artykuły:

Wycena strony internetowej

Wycena jest darmowa

Wycena strony

Jeżeli chcą otrzymać Państwo indywidualną wycenę Waszej strony, prosimy wypełnić formularz.